U většiny aktuálních mobilů Samsung je kryta standardem IP68. Výrobce uvádí voděodolnost na 30. minut do kloubky 1,5 metru. POZOR má to několik „ALE“. Vnik kapaliny do zařízení není někdy kryto zárukou.
Zde je pár zásad, které by jste neměli podceňovat.
Zkratka IP68 znamená nejvyšší „stupeň krytí“. To je standardizované hodnocení odolnosti elektronických zařízení proti vniknutí cizího tělesa (první číslo, šestka znamená odolnost proti vniknutí prachu) a vody (druhé číslo, osmička znamená, že je zařízení schopné nepřetržitého potopení do vody za podmínek, které určí výrobce zařízení, avšak více než 30 minut a 1 metr hloubky).
Zdroj: Wikipedia
Co může ovlivnit negativně voděodolnost?
- Stáří mobilu
- Prostředí ve kterém se mobil používá
- Působením chemikálií
- Mechanické rozbití mobilu
- Úhel proudění vody a tlak
STÁŘÍ MOBILU
Stáří mobilu může negativně ovlivnit funkčnost voděodolnosti vašeho mobilu. Lepený spoj (speciální lepící páska), lepí zadní část mobilu k tělu – displej k tělu. Lepidlo má určitou životnost a postupem času ztrácí přilnavost. Pozor! Stáří mobilu nemůžete brát od data nákupu. Starší modely můžou být na skladech i několik let.
Působením chemikálií
Koupat se s mobilem v moři? V marketingových kampaních můžete vidět, jak mobil používají v moři. Slaná voda lepenému spoji moc neprospívá. Pozor také na další chemikálie např. chlor, jar, alkohol, aceton a další rozpouštědla.
Prostředí ve kterém se mobil používá
Pokud mobil opakovaně vystavujete vysokých a nízkých teplot, voděodolnost se také snižuje. Voděodolnosti také neprospívá příliš prašné prostředí (i přes to, že IP68 kryje prach).
Mechanické rozbití mobilu
Pokud Vám mobil upadne a vznikne jaká nějaká prasklina na displeji, nebo na zadní části – určitě se vyvarujte kontaktu s vodou.
Úhel proudění vody a tlak
Mobily jsou testovány v laboratoři tak, aby odolali ponoření ve vodě. A však, když mobil vezmete pod sprchu, nebo kohoutek – tlak proudu vody ne zhruba 3x vyšší.
Co se stane, když se do mobilu dostane voda?
Když se už do mobilu dostane voda, může napáchat takové škody, že mobil nepůjde už opravit! Voda dokáže téměř rozežrat základní desku.
Co dělat a nedělat?
Nejprve by jste měli mobil co nejrychleji vypnout (pokud se nevypnul sám), aby nedošlo ke zkratu. Rozhodně mobil nepřipojujte k nabíječce! Co nejrychleji navštivte servis. Jde o minuty, než začne chemická reakce. Když mobil odnesete do servisu za 14. dní, tak už vám moc nepomohou.
Voděodolnost je sice pěkná, ale nelze se na ní pokaždé spolehnout. Teoreticky je mobil voděodolný, pouze když je nový. Voděodolnost by se měla brát spíše jako „pojistka“ například při nechtěnému polití vodou, nebo když s mobilem náhodou zmoknete. Pokud se chcete s mobilem koupat, doporučujeme si pořídit vodetěsný obal.
Po zásahem našeho servisu, pravděpodobně bude voděodolnost zachována. Využíváme stejných lepících technologiích jako výrobce. Na voděodolnost nemůžeme dát záruku, kterou poskytuje pouze výrobce.
Několik rad z praxe
Když už se vám do mobilu dostane nějakým způsobem voda, navštivte servis. Je zbytečné mobil dávat do „rýže“. Rýže oxidaci nezabrání.
Reklamovat „utopený“ mobil je zbytečné. Reklamační technici stejně poznají, že do zařízení se dostala voda. V každém mobilu je speciální štítek, který při kontaktu s kapalinou zčervená.
- Ke koupání s mobilem, používejte vždy vhodný vodotěsný obal
- IP68 v praxi neznamená, že mobil je vodotěsný
- Při vniknutí vody do mobilu, vždy urychleně vyhledejte servis
- Reklamovat utopený mobil je ztráta času
- Nevěřte marketingovým kampaním 🙂